Hyppää sisältöön

Tieteiden yössä palataan suomalaisen hiphop-kulttuurin ensihetkiin

Nykyhiphop on monelle tuttua etenkin rap-musiikin kautta, mutta millaista hiphop oli tullessaan Suomeen? Tieteiden yönä (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.) 22.1.2026 Tieteiden talolla keskustellaan hiphop-kulttuuria tarkastelevan muistitietokeräyksen tuloksista.

”Kipinä hankkeeseen syttyi siitä huomiosta, että suomalaisen hiphopin varhaisista hetkistä ei vielä ole tehty kattavasti tutkimusta, ja että aikalaismuistoja kannattaa kerätä nyt, kun hiphop-kulttuurin parissa varttuneet ovat vielä tavoitettavissa”, kertoo Hiphopin ensiaskeleet Suomessa -hankkeessa toimiva akatemiatutkija Elina Westinen.

Westisen lisäksi hankkeessa työskentelee talous- ja sosiaalihistorian dosentti Mikko Salasuo. Tutkijat halusivat hankkeeseen myös sisäpiiritietoa, joten he pyysivät mukaan pitkän linjan muusikon Karri ”Paleface” Miettisen.

Muistitietokeräyksen järjestäminen kannatti, sillä keräyksessä saatiin yli sata muistoa ympäri Suomen. Vaikka hiphopia voidaan ajatella ensisijaisesti urbaanina kulttuurina, niin vastauksia muistitietokeräykseen saatiin myös pienemmiltä paikkakunnilta, joille hiphop välittyi esimerkiksi taivaskanavien ja ulkomailta tuotujen äänilevyjen kautta.

Tutkimushankkeessa tarkastellaan menneiden hiphop-vuosien ohella hiphopin ympärille rakentunutta nuorisokulttuuria ja sen merkitystä. Muistitietoaineisto tuo esiin, miten nuoret ovat kuluttaneet ja ymmärtäneet hiphop-kulttuuria.

”Aikoinaan hiphop on tullut Suomeen kokonaisvaltaisena kulttuurina, ja sen neljä elementtiä, eli rap, DJ, breakdance ja graffiti, ovat olleet tiiviisti yhteydessä toisiinsa. Nykyään etenkin rap-musiikki on melko irrallaan muista hiphopin osa-alueista”, kertoo Westinen.

Erot hiphop-kulttuurin kulutustavoissa kiteytyvät Westisen mukaan myös siihen, miten kulttuuri on ollut saatavilla. 1980-luvulla kulttuuri on ollut hidastempoisempi ja siihen tutustuminen on vaatinut myös enemmän vaivaa: ennen internetiä hiphop-tietoa saatiin esimerkiksi lainaamalla kirjastosta graffititeoksia tai kuuntelemalla musiikkia kavereiden luona.

Hiphopin ensiaskeleet Suomessa – muistitietokeräyksen satoa (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.) -paneelikeskustelu järjestetään Tieteiden talon Tieteiden yössä (Kirkkokatu 6, Helsinki) 22.1.2026 klo 19.00–19.45. Elina Westinen, Mikko Salasuo ja Karri ”Paleface” Miettinen käyvät läpi suomihiphopin alkuvuosia ja hankkeessa kerättyjä muistoja.

Lisätietoa

Hiphop-muistitietokeräys on Nuorisotutkimusseuran ja sen yhteydessä toimivan Hiphop Suomessa -tutkimusverkoston (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.), Musiikkiarkiston (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.) ja Karri ”Paleface” Miettisen yhteishanke. Kerätty aineisto aukeaa Musiikkiarkistossa avoimeen käyttöön vuonna 2028.

Tieteiden yö on tieteen oma kaupunkitapahtuma Helsingissä. Vuosittain tammikuussa järjestettävää tapahtumaa vietetään seuraavan kerran torstaina 22.1.2026. Kirjava ohjelmanjärjestäjien joukko takaa sen, että illan ja yön aikana päästään nauttimaan niin mukaansatempaavista luennoista kuin oivaltamisesta itse tekemällä. Kaikkiin Tieteiden yön tapahtumiin on vapaa pääsy.

Tekstin on kirjoittanut Tieteiden yön viestintäharjoittelija Veera Koskela ja se on julkaistu ensimmäisen kerran Tieteellisten seurain valtuuskunnan julkaisemassa Tiedetapahtumien ystäväkirjeessä (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.).

Mustavalkoinen yhteiskuva viidestä hiphop-nuoresta.

Lue myös työpaperi tiedonkeruun ensimmäisistä tuloksista

”Hiphop antoi elämälleni suunnan” – Muistitietoa nuorisokulttuurista ja muisteluita hiphopin ensiaskeleista Suomessa
Mikko Salasuo, Elina Westinen ja Annaliina Pahkala, 6.11.2025

Jaa somessa:

Lisätietoja

Elina Westinen

FT
Akatemiatutkija
044 493 5149
elina.westinen@nuorisotutkimus.fi

Tutkijan profiili

Aiheeseen liittyvää